Great Pacific Garbage Patch

Autor: Marek Výrostko | 8.8.2012 o 13:07 | Karma článku: 6,16 | Prečítané:  568x

Čo to vlastne je? Prečo by sme mali triediť odpad? Čo sa deje z odpadom keď opustí naše domovy? Je odpad v oceánoch ozajstnou hrozbou pre najväčší ekosystém na planéte? Snáď vám odpoviem na podobné otázky.

Keď si kúpite jabĺčko, alebo banánik, máte na ňom nálepku. Čo s ňou spravíte? Hodíte ju do koša, alebo ju len tak zahodíte v byte/dome, pár dní sa tam váľa, potom sa vám prilepí na podrážku, vykráčate s ňou na topánke vonku, kde sa odlepí a po čase si nájde svoju cestu do odpadového kanálu? Teraz, keď som vo vás trošičku prebudil hanbu, môžeme pokračovať ďalej.

 

päť hlavných vírov

V pacifiku sa nachádza niekoľko väčších vírov, ktoré vytvárajú stabilné ekosystémy, z dvoch hlavných príčin. Prvou je, že mnoho rýb z nich nedokáže vyplávať preč a druhou, že presne tu sa deje všetka zábava v oceánoch. Avšak ak vypustíme do oceánu odpad, chytí ho prúd a zavedie priamo do víru, odkiaľ nemá cesty späť. Severopacifický vír má rozlohu 20 miliónov štvorcových kilometrov a to z neho tvorí najväčší ekosystém na planéte.

Great Pacific Garbage Patch(GPGP pre skrátenie) nie je plávajúci ostrov veľkosti Texasu. Kiežby. Ak by to bola pravda, bolo by pre nás jednoduchšie ho skúmať a čistiť. V skutočnosti to sú dve obrovské kopy odpadu, ktoré vážia cez sto miliónov ton. A váha tohto odpadu sa môže doslova iba zväčovať.

Trochu vedeckejší pohľad na vec nám napovie, že fotodegradáciou, teda rozkladaním materiálov pomocou slnka, sa väčšina polymérov rozloží na stále menšie a menšie čiastočky. Avšak mikroskopický odpad tohto pôvodu je už ďalej nerozložiteľný a vylučuje látky ako Bisfenol A (látka ktorá spôsobuje rôzne chuťovky ako úbytok spermii u mužov a zvýšený výskyt rakoviny prsníka). Drvivá väčšina tohto odpadu má svoj pôvod na súši a ďalšími zdrojmi odpadu v GPGP sú takisto ropné plošiny, či komerčné lovenie rýb. Dokonca desať percent odpadu, ktorý pláva po oceáne sú použité rybárske siete.

Tak teda čo môžu spôsobiť tony plávajúceho odpadu v oceáne? Morské živočíchy, ktoré sú zapletené do sietí, mŕtve vtáky, v ktorých žalúdkoch nachádzame hrudky z nálepiek z ovocia a kompletné narušenie ekosystému. Pretože symbióza plávajúceho odpadu a vodného ekosystému je úplne na hlavu.

Ale čo s tým? V prvom rade aspoň trochu triediť odpad, nech sa dostane tam kam má. Aby sme jedného dňa neprišli o všetky chutnučké ančovičky ako v jednej epizóde Futuramy.

 

zdroje:

http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Pacific_Garbage_Patch

http://marinedebris.noaa.gov/info/patch.html

http://en.wikipedia.org/wiki/North_Pacific_Gyre

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?